رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد البرز در گفت‌وگو با تسنیم: استاندار البرز اهتمامی به امور مساجد استان ندارد/ برخی سازندگان شهرک‌های البرز در ساخت مساجد به تعهدات‌ عمل نکردند

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان البرز گفت: انتظار ما این بود که استاندار البرز اهتمام بیشتری نسبت به امور مساجد داشته باشد که متأسفانه تاکنون اینگونه نبوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج اظهار داشت: شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز با دستور نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و با حضور مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی دخیل در امر مساجد و همچنین شخصیت‌های حقیقی اعم از علما و مدرسین با ۱۳ عضو در استان البرز تشکیل شده است.

وی افزود: ریاست شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان برعهده نماینده ولی‌فقیه در استان بوده و مدیرکل اوقاف، سازمان تبلیغات، دبیرخانه کانون مساجد استان، نمایندگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان و مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه البرز در این شورا عضویت دارند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان البرز بیان کرد: رئیس دبیرخانه کانون مساجد شخصیت حقوقی شورا بوده و بعضی از بزرگان و علمای برجسته استان هم شخصیت‌های حقیقی شورا هستند که تقریبا هر دو هفته یکبار جهت نظارت، ارزیابی، برنامه‌ریزی و ساماندهی مساجد استان البرز جلسات این شورا برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین سعیدی با بیان اینکه نزدیک به دو سال است که شورای امور مساجد در استان البرز تشکیل شده است، عنوان کرد: در مرحله اول وضعیت موجود مساجد استان البرز مورد بررسی قرار گرفت و تعداد و کیفیت مساجد استان آمایش و و برای ساماندهی این مساجد برنامه‌ریزی شد.

وی با بیان اینکه حدود هزار و ۹ مسجد در استان البرز شناسایی شده است، تاکید کرد: استان البرز شهر هزار مسجد بوده و مساجد استان البرز مساجد خوبی هستند البته نواقص و کمبودهای بسیاری هم دارند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان البرز با بیان اینکه در زمینه مساجد برخی محلات با کمبودهایی مواجه‌اند، افزود: در برخی مناطق استان مانند شهرک بنفشه و شهرک مترو با جمعیت بالای ۴ هزار نفر مسجد وجود ندارد و شرکت‌های سازنده شهرک به تعهدات خود در ساخت مساجد عمل نکرده‌اند و مسئولان نیز در پیگیری این مطالبه کوتاهی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که با تهیه زمین در این مناطق مسجد احداث شود، بیان کرد: پراکندگی ساخت مساجد در استان البرز رعایت نشده که تلاش می‌کنیم در دور جدید ساخت مساجد در مناطق بر اساس آمایش سرزمینی و با رعایت فاصله قانونی و استاندارد ساخت مساجد انجام شود.

رئیس امور مساجد البرز با بیان اینکه در معماری مساجد معاونتی برای استانداردسازی مساجد تاسیس شده است، عنوان کرد: بر این اساس ساخت هر مسجد بر اساس استاندارد معینی بوده و اجازه ساخت مسجد به هر شکل، سازه و مساحتی در البرز داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی ائمه جماعات مساجد که از نظر دین اسلام به عنوان اصلی‌ترین قرارگاه تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگی و اجتماعی هستند یکی دیگر از اقدامات انجام شده است، تصریح کرد: همه مساجد استان بعد از طرح ساماندهی و ارزیابی مساجد تشکیل پرونده دادند و مصاحبه‌های علمی از متقاضیان خدمت انجام و ارزیابی صلاحیت‌ها نیز انجام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با بیان اینکه تاکنون ۲۰۰ مسجد در استان مورد ارزیابی قرار گرفته است،گفت: برنامه‌هایی برای اداره مناسب‌تر و انجام فعالیت‌ها بر اساس یک الگوی طراحی شده که در آن فعالیت‌های اقتصادی مساجد و درآمدزایی برای اداره آن نیز در نظر گرفته شده باشد، انجام شده و در آینده نزدیک تمام مساجد استان البرز بر اساس برنامه و طبق پورتالی که طراحی شده یکپارچه مدیریت می‌شوند.

وی با بیان اینکه مساجد فعال را به عنوان الگو و برتر در سال آینده اعلام می‌کنیم، اظهار داشت: در روز جهانی مسجد در واقع برترین‌های مساجد در استان به اطلاع عموم رسانده می‌شود تا دیگر مساجد بتوانند از شیوه آنها برای فعال‌سازی و مدیریت بهتر بهره‌برداری کنند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان البرز با بیان اینکه استان از ظرفیت ‌ مناسبی در حوزه فعالیت‌های مذهبی برخوردار است اما برخی نامهربانی‌ها و ناملایمات در حوزه فرهنگی مساجد وجود دارد، تاکید کرد: متاسفانه فعالیت‌های مسجد در اولویت برنامه‌های برخی از مسئولان استان قرار ندارد و به آن بی‌توجه هستند.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با بیان اینکه بعد از دو سال از تشکیل شورای امور مساجد و برنامه‌ریزی در این زمینه موفق به دیدار استاندار البرز به عنوان نماینده عالی دولت در استان نشده‌ایم تا اقدامات انجام شده در مرکز رسیدگی به امور مساجد را تببین کنیم، گفت: برخلاف اینکه در سابقه استاندار البرز مدیریت استانی همچون قم دیده می‌شود اما وی تاکنون برای اطلاع از اقدامات انجام شده در حوزه مساجد استان تمایلی نداشته‌ است.

وی با بیان اینکه حتی برای ارائه گزارش اقدامات انجام شده و نحوه مدیریت مساجد در استان معاونان استاندار را واسطه کرده‌ام، گفت: انتظار ما این بود که استاندار البرز اهتمام بیشتری نسبت به مساجد داشته باشد که متاسفانه تاکنون اینگونه نبوده است و حتی ریالی نیز به مساجد استان کمک نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با بیان اینکه استاندار و برخی از دولتمردان مساجد را فراموش و به آن اولویت نمی‌دهند، عنوان کرد: در حوزه فرهنگی اگر در مسجد به عنوان پایگاه اصلی نظام اسلامی سرمایه‌گذاری شود قطعا خروجی بهتر و بیشتری دارد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان البرز با بیان اینکه در برخی از مناطق مساجد با مشکلات زیادی مواجه هستند و حتی توانایی پرداخت کمترین مبلغی را به خادم مسجد ندارند، افزود: پرداخت هزینه‌های حداقلی نیز در برخی از مساجد ممکن نیست و برخی در تامین هزینه‌های جاری مسجد با مشکلات زیادی مواجه هستند.

وی با بیان اینکه برخی بودجه‌ها در جاهایی هزینه می‌شود که خروجی مناسبی ندارد، عنوان کرد: مساجد بهترین فرصت برای نظام اسلامی است و می‌توان از این ظرفیت بهره‌برداری کرد اما بی‌توجهی به این ظرفیت جای بسی تامل دارد.

رئیس امور رسیدگی به مساجد استان البرز با بیان اینکه انقلاب اسلامی مدیون مساجد است، تاکید کرد: حفظ انقلاب به برکت همین مساجد بوده و دفاع در مقابل دشمن در ۸ سال دفاع مقدس نیز مدیون این پایگاه انقلاب اسلامی است که متاسفانه امروز این موضوع در حال فراموشی و بی‌توجهی است.

3 دیدگاه در “رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد البرز در گفت‌وگو با تسنیم: استاندار البرز اهتمامی به امور مساجد استان ندارد/ برخی سازندگان شهرک‌های البرز در ساخت مساجد به تعهدات‌ عمل نکردند

  1. سلام با قدردانی از شما که این مصاحبه رو انجام دادید و تشکر وقدردانی از زحمات حجت الاسلام اقای سعیدی که با پشتکار فراوان به مسایل مساجد اهتمام ورسیدگی میکنند وتوفیق روز افزون برای ایشان درکارهایشان وشما از خداوند منان مسلت داریم من التوفیق

  2. با سلام و عرض تشکر فراوان از این مصاحبه.
    با ارزوی احیاء حقوق مساجد خاصه مسجد حضرت ولیعصر عج مهرشهر.
    توفیقات روزافزون جنابعالی را از خداوند منان خواستارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *